Torte me pika
Torte me pika

Torte me pika

Kuzhint.com

Përbërësit: 4 filxhan biskota grirë, 1 filxhan kakao, 2 lugë sheqer, 1 filxhan gjalpë i shkrirë

Mbushja / klasës së parë: 450 g krem djathi zbutur, 1 filxhan sheqer, 2 vezë, 60 g shkrirë çokollatë e errët, 1 lugë çaji vanilje ekstrakt, 2/3 filxhan salcë kosi

Përgatitja: Furrën e ngroh paraprakisht në 150 gradë C. dhe tepsija duhet te jet e rrumbullaket per pjekje ku kemi vendosur letër pjekje.

Në një ene kombinojm perbersit si, sheqerin, kakaon dhe gjalpine shkrirë dhe pastaj ne kete mas i qesim kesksat e blume duke i perzier mire dhe kete mas te pregaditue ei shtrijm ne rendin e par te tepsis pastaj me Mixer e perziejm kremin deri sa ajo është e qetë dhe gradualisht shtoni sheqer, shtojm vezët, një ka një, pastaj shtoni vanilje dhe salcë kosi dhe ket krem ngadale e qesim ne tepsi mbi koren me keksa

Shkrihet 60 g çokollatë e errët ne mikrovalë ose nëfur ne temperaturë të ulët.

Për të bërë pika çokollatë që ju do të duhet një shiringë qumështor çokollatë mbushje

Piqem në furrë për një orë.

Pastaj fikeni furrën dhe e lëmë edhe per nje gjys ore deri te ftofet furra dhe e leni qe te ftohet torten për të paktën 24 orë.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  pika  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ja shkaqet e konsumit te tepërt të kripës
Fasule turke
Berlina