Disa këshilla për ushqimet e mbetura
Disa këshilla për ushqimet e mbetura

Disa këshilla për ushqimet e mbetura

Kuzhint.com

Shpesh na ndodh qe te na mbetet ushqim dhe nuk kemi ide se cfare te bejme me te.

Meposhte gjeni disa keshilla te pergaditura nga Kuzhinat qe do te ju ndihmojne ne kete aspekt.

Buka bajate:

Shume shpesh na mbete buka per te nesermen qe edhe shpesh here e gjuajme.

Mund ta perdorim duke e prere ne katrorka te vegjel ose ne feta dhe e kalojme neper veze te tundura dhe mengjesi ose darka eshte gati.

Ose mund te lagim me qumeshte, ta shtrojme ne fund te tepsise ne te cilen do te bejme musaka.

Pjese te mbetura te pules nga supa e zier

Shpesh pasi e ziejme supen krihet e pules nuk na jane edhe aq te perdoshme pasi kan sasi te vogel te mishit dhe i gjuajme ato.

Nuk ka me gjuajtje.

Marrim ato pjese ku eshte zier supa dhe e largojme mishin nga eshtrat dhe ate mish e bluajme ne blender,

shtojme aty edhe pak buke bajate te njomur ne qumesht dhe te shtrydhur dhe melmesa,

nje veze dhe nje qepe te grire dhe pak hudher dhe krejte keto i bluajme ne blender dhe

formojme qyfte dhe i fergojme ato shume shpejte ne pak vaj.

Nese ne mes u vendoset nga nje katrore te vogel djathi do te jene akoma me te shijshme.

Oriz i mbetur nga dreka e djeshme

Nese ju mbetet oriz nga dreka e djeshme qe mua me ndodh shpesh ose edhe lulelaker e zier,

ose edhe dy tri pjese mishi i zier ose e ferguar nuk eshte me rendesi.

Merni 2-3 patate, pastrojini dhe grini ne rende.

Ne fund te taves shtroni nje rend patate pastaj shperndani orizin dhelulelakren e grini ne

copeza te vogla dhe e qitni persiper e pastaj mishin e coptuar dhe shperndani persiper.

Pastaj prape nje shtrese patate te grira ne rende dhe krejt ne fund dy veze te tundura me

pak ajke ose qumesht dhe piqeni ne furre te nxehte dhe do te jete nje dreke ose darke

shume e shpejte dhe shume e shijshme me te njejtit perbers nga dreka e djeshme dhe me nje shije krejt tjeter.

Pastat (makaronat) e ziera te mbetura.

Pastat qe na mbesin te ziera veq ti hudhim sepse ato me nuk i perdorim.

Pastat i kalojme ne uje te nxehte te kripur ose nese jane thare i leme per 5 minuta ne uje te nxehte.

Pastaj i kullojme dhe i perziejme me pak ajke te tharte, pak majonez, pak mish pule te coptuar dhe

i perziejme mire dhe ja nje sallate shume e shijshme shtojce ndonje gjelle tjeter dhe nje dreke perfekte.


Fjalet kyqe : keshilla  disa  ushqimin  mbetur  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Llazanje nga tegatuajm.
Bakllav me kokos
Puding me tri shije