Speca turshi me hudhra
Speca turshi me hudhra

Speca turshi me hudhra

Kuzhint.com

10 kg speca

0. 5 L uthull

300 gr krip

1 filgjan kafeje sheqer

10 thelba hudhër

2 tuba majdanoz

Përgatitja:

Specat i pastrojmë, i mbushim me nga një lugë çaji krip, i radhisim në tepsi dhe i fusim në furrë të nxehtë 10 – 15 min.

Pastaj i nxjerim nga furra, i derdhim nga tepsia në enë të thellë, i shtypim me pjatë dhe e mbyllim enën me kapak.

Ky veprim përseritet deri sa i vendosim të gjithë specat në enën perkatëse.

Pastaj në një tenxhere i vlojmë 2 litra ujë, kripën, vajin, uthullën dhe sheqerin, kështuqë lëngun (presollin) ta kemi të gatshëm për specat.

Specat i nxjerim nga ena e thellë dhe i vendosim në kavanozë të sterilizuar duke i shtuar karrota të grira, disa thelba hudhër dhe majdanoz.

Kohë pas kohe ua hedhim nga një filgjan nga presolli i vluar.

Kavanozët e mbushur me speca, i mbyllim mirë me kapakë, i mbulojmë me mbulesë të ngrohtë dhe ashtu të mbyllura i lëmë për 24 orë.


Fjalet kyqe : turshi  speca  hudhra  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Erëzat ”Pluhurat Magjike” Të Kuzhinës
SI TË LARGOJMË NJOLLAT NGA FYTYRA?
Pulë me oriz në tavë