Gjellë rahoveciane
Gjellë rahoveciane

Gjellë rahoveciane

Kuzhint.com

Perberesit për 3 persona: Lengë pules, 2 gota të ujit oriz, kose, hudher sipas shije dhe krypë.

Pergatitja: Ziejm pulen nese nuk keni pule mundeni me një kofshe pule me 2 gota uje ose ka kube te gateshme për sup pule.

Pastaj mbasi pula esht zier hedhin orizin dhe e lem deri te shteret lengu.

Kosin e perziejme me uje dhe hudher te shtypur mire e bejme si ajron mbasi te shteret lengu i pules dhe ia shtojm dalngadal nga pak ajron me hudher deri sa te zihet mire orizi.

Nuk duhet te ket as pak leng po te mbetet vetem orizi.

Ne tigan sipër hedhim gjalp dhe piper të kuqë.


Fjalet kyqe : gjelle  rahovecijane  senada  kerndali  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ftohja dhe gripi shërohen me lëngje
Torte me molla,arra dhe puding
Embelsir zebra nga Mira