Byrekë i shijshëm me spinaq
Byrekë i shijshëm me spinaq

Byrekë i shijshëm me spinaq

Kuzhint.com

Byrekë me spinaq nga Monda Kalenja

Përbërsit :

400 g miellë,

ujë të ngrohtë,

2 lug supe vaj ulliri,

2 lugë caji uthull e kuqe,

PERGATITJA:

Ne nje tas hidhni miell, kripë, vaj e uthull dhe ngadalë shtoni ujë të ngrohtë perzijeni me duar dhe pregatisni nje brume te bute duke shtuar miell pak çdo herë pas here.

Ndajeni brumin ne 7 kuleq ku prej brumi njeri nga ata duhet te jete me i madh, mbulojeni brumin dhe lereni ashtu per 30minuta.

Nderkoh merrni nje kg spinaq te lare dhe te grire,

5-6 qepe te njoma jeshile te lara dhe te grira, skuqini ne nje tenxhere me kripe per disa minuta te mbuluara me kapak, duhet ta thajne ujin fare.


Fjalet kyqe : brumera  byreke  shijshem  spinaq  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kekë me rrush të that bere nga Florentina Mahmutaj
Sup me perime
Kek me moll dhe rrush te that: