Krem pastiqerie per lyerjen dhe dekorimin e tortave
Krem pastiqerie per lyerjen dhe dekorimin e tortave

Krem pastiqerie per lyerjen dhe dekorimin e tortave

Kuzhint.com

Perbersit:

500 ml qumësht të tërë

3 te verdha veze

125g sheqerpluhur

60 g niseshte

200 g gjalpë të butë

125 g arra. badema ose lejthia te bluhura imet

Pergaditja:

Ne nje en perziejm vezët me sheqer, niseshte dhe pak qumësht derisa të bashkohen mire te gjithë .

Ne nje tengjere tjeter qesim pjesa e mbetur te qumështit, e vendosim mbi zjarrin, qe te vloj dhe pastaj ia shtojm masen me vezë, duke eperzier vazhdimisht qete trashet dhe mos te ngjitet dhe qe mos te formoj kokrriza , pastaj e largojm nga zjarri dhe te mbuluar fort me foli plastike dhe e leme qe te ftohet per 10 minuta.

Pas 10 miutave, në masën sa eshte ende e ngrohtë shtoj 100 g gjalpë të butë, të prerë në kube të vogla dhe dhe arrat e bluhura pastaj e përziejm mire deri të bashkohen te gjithe perbersit dhe ne fund e mbulojm enen me krem me fletë metalike dhe e lënë për 1 deri në 2 orë në frigorifer; hiqni kremin e ftohtë, dhe me te mund te lyeni tortet apo ti dekoroni sipas deshires>


Fjalet kyqe : embelsira  krem  pastiqerie  lyerjen  dekorimin  tortave  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sallate me Patate
Torteza(keke) me qershia
 Mishë i skuqur si dhe salatë e gjelbërt