Bukë me patate për mëngjes
Bukë me patate për mëngjes

Bukë me patate për mëngjes

Kuzhint.com

Perberesit:

300 gr miell thekre,

300 gr miellë,

2 Luge gjelle brum i ardhur,

1 katror kvasac,

200 gr patate te ziera,

1 luge qaji sheqer,

1 luge qaji krip,

Gjysem luge qaji rosmarin e prer imet,

1 luge gjelle bolgur,

200 ml qumesht,

Sheqer pluhur per pluhurosjen e kulaqeve.

Pergaditja:

Dy llojet e miellit i perzim me brumin e ardhur dhe kvasacin.

Ia shtojme edhe kripen, sheqerin, rosmarinen, bolgurin dhe i perzim tere masen.

Patateve ia heqim levoren e bluajm imet dhe e hedhim te mielli.

Ia shtojme qumeshtin dhe e ngjeshim me duar deri sa te behet brumi.

Vendosim brumin ne nje vend te nxeht dhe e lem per 30 minuta per te ardhur.

Pastaj brumin edhe pak e ngjeshim dhe e ndajme ne 12-15 pjese.

Seciles pjese ia japin formen e topthit dhe e vendosim ne tepsi te mbuluar me leter per pjekje.

Prap e lemt tepsin e mbuluar per 30 minuta per te ardhur akoma brumi.

Nxehim furren ne temperatur 200 grad.

Kulaqet i lagim pak me uje siper dhe i vendosim ne furre te pjeken per 30-40 minuta.

Pasi te pjeken largohen nga furra dhe servohen ne pjate duke i pluhurosur me sheqer pluhur.

Te servohen te vakta.

Burimi:eatsmarter. de


Fjalet kyqe : brumera  kuleq  patate  mengjes  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Salcë Cezar
Torte me Kokos dhe Lajthi
Byrek I Shpejte