Kuleq me rrushë të terur
Kuleq me rrushë të terur

Kuleq me rrushë të terur

Kuzhint.com

PERBERESIT:

500 gr Miellë,

1 Katror kvasac (maja),

250 ml Qumesht,

1-2 Luge gjelle sheqer,

1 Luge caji sheqer vanille,

1 Prise kripë,

100 ml Vaj,

125 gr Rrushe i terur.

PERGADITJA:

S'pari qumeshtin me kvasacin dhe sheqerin i nxehim ne 37 Grad.

Pastaj te gjitha perberesit te tjere perveq rrushit i ngjeshim per 2 minuta.

Marrim brumin nga ena e vendosim mbi tavoline dhe e ngjeshim se bashku me rrushin e terur.

Nga brumi ndajme 24 copa me madhesi te njejte.

Ne temperatur 50 Grad i lem te pushojne kuleqet per 10 minuta pastaj i vendosim ne furre te pjeken ne temperatur 200 Grad (shiko qe te mos digjen).

Variant tjeter:

Sipas deshires suaj mundeni edhe copa cokolate se bashku me rrushin ti ngjeshni me brumin.


Fjalet kyqe : brumera  kuleq  rrushe  terur  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Krelan me duqa nga Held Badalli
Tranguj Turshi
Reçel me mjedër