Shtrudlle me xhem kumbulle
Shtrudlle me xhem kumbulle

Shtrudlle me xhem kumbulle

Kuzhint.com

Përbërësit: 200 g gjalpe, margarin, 150g sheqer pluhur, 2 lugë uthull molle, 9 lugë ujë të ftohtë, 550 g miell, 1 lugë çaji sode buke,

Sheqer pluhur per sperkatje 1 Sheqer vanilje.

Per mbushje : Xhem molle ose kumbullave ose qfare do qe ju ka qelluar ne shtepi.

Përgatitja: Ne nje tigan veme gjalpen dhe sheqerin pluhur deri sa mas ate shkrihet te bashkohet dhe gradualisht shtojme uthullen, ujin e ftoht soden e bukes dhe miellin deri sa te formojme nje brume homogjen.

Brumin e mbeshtjellim me qese kuzhine dhe e veme ne frigorifer per 1 ore qe te ftohet.

Pastaj marrim brumin e ndajme ne dy pjese e shtrijme me pic ne gjeresi 21x30 cm dhe kete pjese e prejme ne 3 pjese te barabarta dhe te ne forme te drejt.

Cdo pete i hedhim xhem molle ose kumbulle dhe i mbeshtjellmi si shtrudle dhe i vendosim ne nje tepsi me leter kuzhineqe te piqe ne temperatur 190 grad.

Pasi te piqen i dekorojm me sheqer pluhur.


Fjalet kyqe : embelsira  shtrudle  xhem  kumbulle  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kifle me reqel
Bombica >>Tri shije te ndryshme
Torte  e shpejt me puding