Tatli nga Jonila Vila
Tatli nga Jonila Vila

Tatli nga Jonila Vila

Kuzhint.com

Nevojiten:

  • 1 gote vaj
  • 1 gote sheqer
  • 3 veze
  • 1 peciv
  • 1 vanil
  • 1 kg miell ose sipas nevojes
  • 2 luge kakao

Për sherbetin nevojiten:

  • 2 gota sheqer
  • 2 gota ujë

Përgatitja:

I hedhim të gjitha, përvec miellit dhe kakaos, në një enë.

Nuk ka rëndësi radha, çështja është ti trazoni mirë.

Në fund hedhim avash. avash miellin dhe perzim deri sa të behet brumi pak i butë dhe të mos jetë i ashpër.

Brumin e ndajm ne dy pjes ku njeres ia qesm kakaon Pra, kini kujdes miellin.

U japim me dorë tatliave formën e duhur si ne foto por jo shumë të mëdha sepse do të fryhen kur te ia qesim sherbetin.

I pjekim në 170 C për 20 minuta.

Mos i lini të piqen më shumë sepse nuk do të mund ta pin sherbetin.

Ua hidhni sherbetin të nxehtë.

I vendosni tatlit në një pjat ose ku të dëshironi ju dhe i lservoni me qfar te deshironi.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  tatlia  jonila  vila  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me keksa pudinge dhe banane
Si pergaditet Karameli  - nga tegatuajm.com
Fajitas me mish pule