Torte me krem banane
Torte me krem banane

Torte me krem banane

Kuzhint.com

Përbërësit : Për brumin: 6 vezë, 6 lugë miell, 7 lugë sheqer, 1 pakete pluhur për pjekje( peciv), 2 lugë kakao; Për kremin: 1 margarin, 300 gr qokollad 50 grsheqerin mundesisht pluhur, 2 lugkakao Pregaditja: Thyhen vezet dhe ndahen të verdhat e vezëve përzihen me 3 lug sheqer, miksohen, bëhet një masë shkumë, pastaj të bardhët e vezëve bëhen njeshkum e bardhë e fort ku ja qesin ne fund eshe 3 lug sheqer dhe e perzim edhe pak.

Të verdhave të vezëve së pari u shtohet mielli me kakao dhe peciven, pastaj shkuma e bardhë duke i perzier ngadal me tel kuzhine.

Marrin nje tepsi dhe e lyejm me gjalp ku ne te hedhim masen e prgaditurdhke e futur ne furr qe te piqet me tempeatur 180 �C per 15 minuta. Pahdispanja duhet qe te ftihet dhe pastaj mbi te dunet ti renditeni krem bananet ne form qysh te deshiron dhe ne fund ja qitni kremin e pregadirur prej qokollade. Pregaditja e kremit; Margarinen duhet te shkrihet i hidhni sheqerin mundesisht pluhur do ishte me mire me pas shtoni kakaon dhe e perzien 2 minuta dhe hiqeni pastaj ia qitni qokolladen edhe e shkrini mir pastaj kremin lereni te ftohet. Ju befte mire!


Fjalet kyqe : embelsira  torte  krem  banane  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tortë me  arra
Qofte tembushura
Pogaqe Me Qumësht