Biskota me sherbet
Biskota me sherbet

Biskota me sherbet

Kuzhint.com

Përbërësit: 400 gr mielle 200 ml vaj 100 ml birrë gjysmë pako pluhur per pjekje sherbeti: 200 gr sheqer 100 ml ujë 1 sheqer vanilje Per dekorim; 100 gr arra te bluara, 100 gr miell te kokosit 50 gr arra te bluara dhe 50 gr sheqer kristal. Përgatitja: Përbërësit e mësipërme i gatuajm mire ku i mbeshtjellim me qese najlloni dhe ivendosim në frigorifer. Pas gjysmë ore marrim brumin dhe e ndajm ne kuleq të vogla.

Qdo kulaqe rrotulloni dhe i formoni si kife te vogla Mbasi te perfundoni me te gjithe brumin du ke i vendosurne tepsi te lyer me margarin i pjekim per 25 minuta në temperatur 180 grad.

Keksat e nxehta i rrotullon ne sherbetin e ftoft te pregaditur me par nga perbersit e me siperm per 5 minuta dhe menjeher i mbeshtjellni me arra te bluara, kokos dhe sheqer kristal te perziera te gjitha se bashku. perkthimi


Fjalet kyqe : embelsira  biskota  sherbet  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tortë karamele
Si te gatuajm ;Pjeshka
Buke me rrushe te terur dhe mjalte