Torte me molla dhe limon
Torte me molla dhe limon

Torte me molla dhe limon

Kuzhint.com

Perbersit;
*4 veze
*150 gr gjalpe
*1 peciv
*150 gr sheqer pluhur
*250 gr miell (nese ka nevoj edhe me shume mell ose me pak vetem duhet ta shikosh brumin se a eshte i holl si per torte!
*4 molla
*1 limon
*4 lug gjem molle
*3 lug uje

Pergaditja;

Brumi duhet te jet sikur per revani i holle!

Ne nje ene qesim gjalpin gjysem te zbutur dhe e perziejm me sheqer dhe vanil me nje tel kuzhine ,pastai ia shtojm vezet dhe prap e perziejm dhe ne fund ia hedhim millin e perzier me peciv kore limoni dhe te gjitha se bashku i qesim ne tepsi te lyer me gjalp ,
Qerojm mollet ia hekim farat dhe i presim ne kater copa ku pastaj qdo cop e prejm ne feta te holla dhe bejme renditjen mbi torte derisa te perfundojm me mollat(Per qdo paqartsi shih foton)
Marrim nje limon e ndajm per gjysem dhe e shtrydhim lengun vetem mbi te gjitha mollet qe jan te renditura ne torte.
E pjekim ne temperatur 180 grad deri sa te merre nje ngjyre e jekim nga furra dhe siper ia hedhim shurupin e pergaditur me 4 luge gjeme molle dhe 3 luge uje dhe prap e fusim ne furre edhe per 5 minuta .
Ju beft mire!

Fjalet kyqe : embelsira  torte  molla  limon  
Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Gurabia (biskota)  me shije
Lëngu Natyral i Gjelbër Ç’fryrës-Receta Të Shëndetshme Të
Çfarë nuk duhet të hamë nëse kemi probleme me zorrën e trashë