Tavë peshku
Tavë peshku

Tavë peshku

Kuzhint.com

Përbërësit:

2 peshq mesatar,

3 kokrra qepë mesatare,

1 kokërr hudhër,

4 lugë gjelle me vaj,

2 lugë gjelle me salcë domatesh,

2 gota ujë,

2 luge gjelle me miellë,

4 gjethe dafine,

krip, piper, rigon.

Përgatitja:

Peshkun e presim në copa, e kripësim, e lyejmë me vaj dhe e vendosim në furrë për tu pjekur pak.

Pasi peshku të jetë në gjysmën e pjekjes fillojmë me përgatitjen e përbërësve të tjerë.

Në një tigan të thellë skuqim hudhrat në zjarr të avashtë.

Pasi hudhrat të kenë marrë pak ngjyrë hedhim qepër e grira.

Përziejmë qepët me hudhrat deri sa të skuqen, dhe hedhim miellin.

Më pas hedhim salcën duke e përzier mirë.

Hedhim ujin e ngrohtë duke e trazuar që mos të na bëhet me kokrra mielli dhe e lejmë deri sa të bëhet një masë e trashë.

Në fund hedhim të gjithë erëzat.

Masën e përgatitur e marrim dhe e hedhim mbi tavën e peshkut, e vendosim në furrë në temperaturën 200 gradë për 30 minuta. living. al


Fjalet kyqe : gjellera  tave  peshku  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Maske nga majdanozi për  nje fytyrë të pastër
Torte bardh e zi
Kuleq me mak per mengjes