Torte me kajsi
Torte me kajsi

Torte me kajsi

Kuzhint.com

Përbërësit: *3 vezë *170 gr sheqer pluhur *160 gr miell *1 pako peciv *150 gr gjalpë (pa kripur ) *200 gr kajsi Për shurup: *2 gota ujë *100gr sheqer Përgatitja: 1-Furrën e ngrohim paraprakisht në 180 C 2-Ne nje ene rrahim vezët me sheqer mire pastaj shtojm miell dhe peciven. 3-Shkrihet gjalpi dhe derdhet në përzierje e mësipërme 4-Marrim kajsiat e lara ia hekim farat dhe i prejm në copa. 5-Vlojm sheqer me ujë në një shurup dhe pastaj i derdh mbi copat e kajsive, qe të zien për 20 minuta. aI kullojm mre dhe pastaj ia shtojm ne përzierjen e me siperme. 6-Marrim nje tepsi e lyejm me gjalpë dhe miell. 7-Hedhim masen të gjithën ne tepsi. Piqet për 40 minuta pastaj pasi te jet pjekur e dekorojm me sheqer pluhur.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  kajsi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Lëngu Shërues i Pagjumësis
Supe kremoze  me patate
Byrek i shpejt