Torte me arra
Torte me arra

Torte me arra

Kuzhint.com

PERBERESIT PER BRUMI: Perberesit jane per 3 peta (35x25) 15 Te bardha te vezeve 450 gr Sheqer 3 Luge gjelle uthull 300 gr Arra te bluara 6 Luge gjelle miell 3 Luge gjelle buke e therrmuar Pergaditja: 5 te bardha te vezeve i rrahim me mikser me 150 gr sheqer.

Ia qesim nje luge gjelle uthull duke e perzier vazhdimisht. 100 gr arra te bluara, 2 luge gjelle miell dhe 1 luge gjelle buke e therrmuar i qesim te te bardhat e vezeve te rrahura duke e perzier me luge.

Marrim tepsin e mbulojme me leter per pjekje dhe e derdhim brumin aty.

Te pjeket ne temperatur 175 Grad per 35 minuta.

Kete procedur e perserisim edhe dy here tjera. PERBERESIT PER KREMIN: 15 Te verdha te vezeve 15 Luge gjelle sheqer 400 gr Margarine PERGADITJA: Mbushim nje tenxhere me uje te nxehte dhe e vendosim mbi shporet.

Te verdhat e vezeve se bashku me sheqerin i qesim ne nje ene dhe kete ene e vendosim mbi tenxheren me uje te nxeht.

Masen e rrahim me mikser deri sa te trashet.

Pastaj e largojme nga zjarri ia shtojme edhe margarinen dhe e lem te ftohet. Perberes tjere: 250 gr Sheqer 50 gr Margarine Sheqerin e shkrim me margarinen.. Per kremin me cokolate marrim 250 gr cokolate dhe e shkrim me 50 gr margarine. Kjo torte duket pak e komplikuar por ecuria eshte kjo: Nje pete te tortes e vendosim ne nje pjate pastaj e lyejm me kremin me sheqerin dhe margarinen e shkrire pastaj ia qesim edhe kremin me cokolat dhe ne fund ia qesim kremin me te verdhat e vezeve.

E vendosim peten tjeter duke e perseritur te njejten procedur deri ne peten e trete. (Shih foton) Dekorimi sipas deshires suaj. Burimi: http://tortekolaci. com/ Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm. https://www. facebook. com/pages/Te-gatuajm/1398446683727974?ref=hl


Fjalet kyqe : embelsira  torte  arra  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sallat me mandarina
Dieta me patate dhe jogurt
Recet kineze me mish te bardhe dhe kikirik