Toptha Bore te vogla(kapela ruse)
Toptha Bore te vogla(kapela ruse)

Toptha Bore te vogla(kapela ruse)

Kuzhint.com

Përbërsit:

*4 vezë,

*1 gote sheqer,

*1 gote e gjysem miellë,

*1vanile sheqer,

*3 luge kakao,

*1filgjan qumesht.

Pergatitet:

Ne fillim i perziejme vezet me sheqerin derisa te dyfishohet masa pastaj ia shtojme miellin, pecivon, sheqer vanilen kakaon dhe qumeshtine e perziejm derisa te bashkohen mire perbersit dhe masen e fituar re shtrime ne tepsi me leter kuzhine dhe e pjekim ne 180 grad.

Pasi pjeket e nxjerrim nga furra dhe e presim peten me nje filgane ose me forma si ne foto duke i bere te gjitha rrathe.

*3gota qumesht,

*2luge miellë,

*1 luge niseshte,

*1/2gotes sheqer,

*1 vanila sheqer,

*nje e verdhe e vezes.

Pergatitja;

E qesim qumshtin ne zjarr nderkohe miellin niseshten dhe aromen e vaniles e tretim pak me uje se mos te bohet dromca, te qumshti shtojme sheqerin dhe kur ai merre vale e shtojme miellin me niseshten i perziejme dhe pastaj shtojme edhe te verdhen e vezes I perziejme bashk deri sa te trashet dhe te behet si puding

Pastaj marim nje rrethe te prere nga peta i veme nje luge nga kremi siper dhe prap i veme nje cope tjeter te petes dhe menjeher te bashkuar e rrotullojme ne kokos.

Per ta perfunduar embelsiren kapela ruse pjesen e siperme e lyjme me qokollad te cilen me pat e shkrim me pak qumesht dhe margarine.


Fjalet kyqe : embelsira  topa  bore  vogla  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Peshqi me sos dhe perime
Nje metod efektive per largimin e striave
Biskota te mbushura me gjeme molle nga Egzontina Ismaili