Pite me arra e lajthi
Pite me arra e lajthi

Pite me arra e lajthi

Kuzhint.com

Për brumin:

3 gota miell gruri,

1 filxhan miell misri,

1/2 fasac brum ( Aditiv),

Kripë 1 lugë çaji,

Sheqer 1 lugë çaji,

Për mbushjen e brendshme;

2 gota lajthi te coptuara,

1 filxhan arra te coptuara,

Gjalpë i shkrirë 200g.

Pergaditja:

Pergadisim brumin duke persier te gjithe perbersit dhe ulim brumin me uje te vaket dhe elem te pushoj per 20 minuta, brumi punohet njelloje sikurse ipites,

Ne anen tjeter pergadism mbushjen qerojme arratgrimcojme njelloj edhe lejthit dhe i hedhim pak gjalp te shkrir.

Marrim brumin e ndajm ne kuleq te vegjel dhe i rrisim ne diameter sa cm ta kemi tepsin dhe vazhdojme e lyejm tepsin me gjalp i shtrojme dy peta njerea siper tjetres te lyera ne mes me gjalp dhe hedhim nga masa per mbushje dhe ekshtu deri ne fund.

Pastaj e presim njelloj sikurse ne foto dhe epjekim ne tem 170 grad per 45 min.


Fjalet kyqe : brumera  pite  arra  lajthi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kurat popullore për të shëruar infeksionet e rrugëve urinare dhe veshkat
Simite të ëmbla me rrush të thatë
Torte e shpejt me mak