Tave Elbasani
Tave Elbasani

Tave Elbasani

Kuzhint.com

Përbërësit:1kg e gjysem mishe shqerre, 1/2kg kos të trashë, 4 kokrra vezë, 3-4 luge mielle,

2 lugë yndyrë, gjajpe ose vaj, kripë, piber, erëza sipas shijes, pak oriz.

Përgatitja: Mishi pritet në copa kriposet dhe zihet pak dhe me pas e vendosim ne

tave ku siper copave te mishit i hedhim edhe pak oriz.

Ne nje tas perzjejme 5 kokrra veze, kosin qe duhet te jete pak i tharte, 3-4 luge mielle te tretur me

uje nga mishi i zier me pare. kripe dhe pak gjajpe, ose vaj. dhe

pastaj kete mase e hedhim ne tave siper mishit dhe taven e fusim ne furre per tu

zier ne 200 grade per rreth gjysem ore 40 min. ju befte mire.


Fjalet kyqe : gjellera  tave  elbasani  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

ROLATË VICI NE SALCE
Ushqimet që nuk duhen konsumuar në mëngjes
Kifle të ëmbëla