Torte interesante me rende
Torte interesante me rende

Torte interesante me rende

Kuzhint.com

Perbersit:

500 ml ajke,

1 lug gjelle Expresso pluhur(instant),

300 gr qokollad e zezdhe 20 gr ajk,

6 ve, krip,

150 gr sheqer,

100 gr miell,

50 gr niseshte,

2 lug gjelle kakao,

leter pjekje,

Pergaditja:

Marrim tepsin 26 cm dhe mbrenda i vendosim leter per pjekje.

Ajken e ziejm me Expresso dhe e largojm nga zjarri. 200 gr qokollad e coptojm ne pjese dhe e qesim tek ajka duke e perzier ne kete menyre qokollada pastaj shkrihet.

Pasi te mbaron kjo e lem te ftohet e mbulojm dhe e lem te qendroj ne nje vend te ftohet per 3 ore.

Ndajm vezet.

Te bardhet e vez me 3 lug gjelle uje te ftohet dhe pak krip i rrahim mir dhe pasi te jete bere si krem i shtojm sheqerin.

I rrahim edhe te kuqet e vez.

Miellin, niseshten, 2 lug kakao dhe bakinin ia shtojm.

I perzim te gjitha bashke dhe e derdhim masen ne tepsi.

Le te pjeket ne furr ne 150 grad per 20-30 minuta pastaj e lem te ftohet.

Torta e pjekur le te prehet ne 4 pjese te barabarta horizontal.

Ajken e pergaditur e rrahim 1 minute me mikser.

Marrim njeren pjese dhe e lyejm me krem, pastaj vendosim mbi pjesen tjeter, prap edhe kete e lyejm me krem.

Marrim edhe pjesen e tret e qesim mbi e lyejm me krem dhe te fundit vetem e vendosim mbi dhe me krem ia lyej edhe pjesen e jashtme te tortes.

Qokolladen e coptojm dhe e shkrim me 30 gr ajk dhe e qesim siper tortes dhe anash e dekorojm e qokollada te vogla si ne foto.

Torta duhet te qendroj ne frigorifer 1 otë.

pause-gourmande. net


Fjalet kyqe : embelsira  torte  rende  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Qofte shtepie te pergaditura nga tegatuajm
Kifle me sheqer
Mbroni organizmin tuaj duke konsumuar kos