Reqel me ftonj
Reqel me ftonj

Reqel me ftonj

Kuzhint.com

Per pergaditjen e reqelit na duhen 700 gr sheqer, 1 kg ftonj, lengu i nje limoni, 4 feta limoni dhe nje pako sheqer vanille.

Marrim ftonjet i pastrojme mire dhe i presim ne katrore jo edhe shume te medhej. Pasi te kemi prere ftonjet hedhim ne nje tenxhere te mbushur me uje dhe 4 feta limoni.

I lem per disa minuta te qendrojne ne uje pastaj i largojmeftojt i kullojm mire dhe i hedhim ne nje tenxhere tjeter te mbushur me dy gota uje te perziera me sheqer dhe sheqer vanilje.

Pastaj kete tenxheren e vendosim mbi zjarre dhe e lem qe te zihet ne temperatur te ngadalshme 40 minuta.

Te perzihet kohe pas kohe me luge nga druri. Kur masa te behet homogjene shtojme lengun e limonit dhe e lem edhe 5 minuta te tjera mbi zjarre.

Derdhim reqelin ne kavanoze te sterilizuara duke ia mbyllur kapakun dhe duke i kthyer permbys.

Reçel me ftonj te pergaditura nga Suada Ramizi Hasimi


Fjalet kyqe : embelsira  reqel  ftonj  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Simite të ëmbla me rrush të thatë
Ilaçe Popullore (Shtëpiake) Për Thumbim Blete
Pana cote