Torte e pa pjekur
Torte e pa pjekur

Torte e pa pjekur

Kuzhint.com

Per peten; 1 kg keksa 250 gr gjalp 150 gr qokollad te zeze Për mbushjen: 300 g çokollatë të thjeshtë 250 ml krem 3 fletë xhelatinë 4 lugë kokos 200 gr arra te bluara Kremi i siperm; 150 gr çokollatë 10 gr ajke PËRGATITJA ; -Marrim nje ene dhe ne te hedhim gjalpin dhe e veme ne zjarr qe te shkrihet pasi te jete shkrire ne te shtojme 1 gr biskota dhe qokolladen e coptuar dhe perberjen e perziejm deri sa te formohet nje mase homogjene. Kete mase e ndajme ne pjes te barabarta dhe bejm renditjen duke e shtrire njeher keksat ne nje tepsi te drejt dhe duke i rrafshuar me ane te nje lug edhe duke i renditur pastaj si ne foto kuptohet pa e pjekur fare. Ne anen tjeter pergadisim mbushjen duke hedhur ne nje ene 250 gr krem pana per embelsir 4 luge kokos xhelatinen e shkrir ne uje te vaket, arrat e bluara dhe cokoladen e shkrire. ku edhe me kete behet mbushja ne mes e tortes edhe kjo mes ndahet si e keksave Në enë e shtojmë çokollatën e thyer në copë.

Përziejmë me telin e kuzhinës dhe e ziejmë kremin mbi avull.

Pasi e fiton dendësinë e duhur, kremin e lëmë të ftohet. Kete perberje te kremit e perziejm dhe e hedhim siper tortes qok0llate ne rende dhe e fusim ne frigorifer per 24 ore. JU BEFTE MIRE…


Fjalet kyqe : embelsira  torte  pjekur  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pogaçe me djathë
Rrushi i dobishem per shendet
Ëmbelsirë me reqel vishnje