Embelsire me kakao dhe qershia
Embelsire me kakao dhe qershia

Embelsire me kakao dhe qershia

Kuzhint.com

Perberesit:

6 Ve1 Gote te ujit vaj2 Gota te ujit sheqer2 Gota te ujit miell1 Gote te ujit kakao1 Gote te ujit uje me gaz

Nje pako pecive (bakin, pluhur per fryrjen e embelsirave)

200 gr Bajame ose arra te bluara200gr Qershia nga kavanozi (turshi)

Pergaditja:

Ne nje ene te thelle hedhim te gjithe perberesit e larteshenuar duke perjashtuar qershiat.

Perziejme masen me tel kuzhine ose mikser.

Derdhim masen ne tepsi te lyer me gjalp. Qershiat i kullojme mire pastaj me kujdes i vendosim siper mases qe kemi hedhur ne tepsi. Embelsira te pjeket ne furre ne temperatur 200 Grad perafersisht 40 minuta. (shiko qe mos te diqet embelsira). Pasi te pjeket e largojme nga furra dhe e lyejme siper me cokolate te shkrire ose cokolate te pergaditur ne kushte shtepie (Cokolata).

Te prehet ne katrore dhe te servohet ne pjate duke e sperkatur me sheqer pluhur.

Embelsire e gatuar nga Tegatuajm.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  kakao  qershia  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mask me vez per nje fytyr te bukur(video)
Kuleqë me petë
Pogaqe te vogla me forma nga tegatuajm