Toptha shkume per femij me te bardha te vezeve (mafishe)
Toptha shkume per femij me te bardha te vezeve (mafishe)

Toptha shkume per femij me te bardha te vezeve (mafishe)

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

4 vezë te rrahura , 1/2 filxhan sheqer pluhur, Sheqer 2/3 filxhan , 1/2 lugë çaji uthulle

Pregaditja e recetës :

Rrahim ne nje ene te thelle te bardhat e vezes me dy llojet e sheqerit dhe duke perzier me shpejtesi em te vogel shtojme uthullen dhe pasi masa te bashkohet me nje luge hedhim nga amsa ne nje tepsi te lyer me gjalp ose leter kuzhine dhe i vendosim topzat nga shkuma e vezve dhe i pjekim ne 1oo grad per 30 min.

Shume te shishme per femijet.


Fjalet kyqe : embelsira  toptha  shkume  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Makarona me djathe, domate dhe ullinje
Pastice me kos, veze e djathe
Torte per ditlindje nga ne