Pogaçe role me mishe të that
Pogaçe role me mishe të that

Pogaçe role me mishe të that

Kuzhint.com

Pogaqe role me proshute, mishe te thate dhe djathe e pergaditur nga Feti Ibraj

Receten per Pogaqe rollate:

Per brumin:

2 veze, 2 kosa te vegjel,

miellë sipas nevojes,

4 lugë supe vaj luledielli,

1lugë supe krip,

1 lugë kafeje sod buke (bikarbona),

gjysmë gote uje të ngrohtë,

majonez per lyerje.

Per mbushjen:

200 gr proshutë pule apo tjera te preme ne feta te holla,

150 gr mish i thatë i preme ne feta te holla​,

8 copa feta te holla djathe kaqkavalle,

pak vaj ulliri,

biber e origan te thatë sipas shijes suaj.

Pergaditja;

Brumin e pergaditim se pari ku ne nje ene i thejme vezet shtojme kosin, ujin, kripen, soden dhe i perzime bashkë duke e ngope pastaj mielle ngadalë deri te formohet nje brume.

Brumin e leme te pushoje 10 min e ngjeshim e formojm ne kulaq dhe e t'hollojme ne form katrore si pete rollati duke e mbushe siper peten me proshuta, djathin e siper tyre i hedhim biber te zi, pak vaj ulliri dhe origan.

Pasi qe e kemi mbushur e mbeshtjellim nga fillimi duke ja mbyll mire qoshet dhe e rrotullojme ne forme rollate ku siper e lyjme me majonez, e qesim ne tepsi te shtruar me leter furre te shtrume dhe e pjekim ne 180-200 grad C per 25 min (shikone se mvaret se qfar furre keni).

Ju befte mire.


Fjalet kyqe : brumera  pogaqe  role  proshute  mishe  thate  djathe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Revani me veze fshati dhe lenge portokalli
Ëmbëlsirë me arrë kokosi dhe çokollatë(Baunty)
Revani e shpejt me sherbet nga  Hava Jusufi