Toptha me kanellë
Toptha me kanellë

Toptha me kanellë

Kuzhint.com

Perbersit per keke:

200 gr mielle,

100 gr gjalpe,

Nje e verdh e vezes,

Nje luge qaji kanell,

50 gr sheqer,

25 gr sheqer ngjyre kafeje,

25 ml qumesht,

Per ti kaluar topthat ne sheqer me kanell ju duhen 150 gr sheqer te perzier me 1-2 luge gjelle kanell.

Nxehim furren ne 180 Grad.

Bashkojme te gjithe perberesit per brumin.

Formojme brumin dhe presim copa te vogla dhe ia japim formen e topthave.

Pastaj topthat i kajlojme ne sheqerin e perzier me kanell dhe i vendosim ne tepsi te lyer me gjalp ose te mbuluar me leter kuzhine.

Te pjeken topthat ne furre 8- 10 minuta me se shumti.

Topthat duhet te jene pak te bute mbas pjekjse jo shume te forte.

Direkt mbas pjekjse i kalojme edhe njehere ne sheqerin e mbetur dhe i lem te ftohen.


Fjalet kyqe : embelsira  toptha  kanell  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ëmbëlsirë me arrë kokosi dhe çokollatë(Baunty)
Bukë shumë e shijshme
KIFLE ME FORMA  TE NDRYSHME