Tave me mishe pule
Tave me mishe pule

Tave me mishe pule

Kuzhint.com

Perberesit:

 • 500 g Patate
 • 2 speca 1 te kuq dhe 1 te gjelbert
 • 2 Qepe te mesme
 • 1. 200 gr mish pule
 • 50 gr karota
 • 1 Luge qaji leng limoni
 • 60 gr Margarine
 • Krip,
 • 4 Luge gjelle vaj
 • Piper
 • 150 gr Uje te nxeht
 • 50 gr oriz
 • 2 kube per sup ose 2 lug melmesa
 • 1 Luge gjelle majdanoz i terur ose i fresket

Pergaditja:

Patateve ia largojme levoren, i pastrojme dhe i presim i presim ne katrore te vegjel.

Qepeve ia largojme levoren dhe i presim ne katrore te vogel.

Mishin e pules e pastrojm.

Karotat i pastrojme, i presim ne feta

Hedhim margarinen ne nje tigan te madhe dhe e vendosim mbi zjarre.

Pasi te jete shkrire margarina ia hedhim patatet e prera duke i sperkatur siper me krip.

Marrim nje tigan tjeter dhe hedhim 2 luge gjelle vaj.

E vendosim mbi zjarre qe te nxehet vaji pastaj aty i fergojme qepet 2 speca 1 te kuq dhe 1 te gjelbert dhe karotat.

Pastaj i largojme nga tigani dhe i qesim ne pjaten me patate.

I hedhim krip e piper

Hedhim ne tigan siper patateve edhe orizin sipas deshires dhe mishin, si dhe ne fund ujin e nxeht te perzier s'bashku me 2 kube per sup ose 2 lug melmesa dhe1 Luge gjelle majdanoz i terur ose i fresket.

I vendosim te gjithe perberesit mire dhe i lem qe te zihen per disa minuta ne furre te nxeht ne 220 grad.

Provojme mishin a eshte pjekur.

Servimin ne pjate e bejme duke vendosur ne njeren ane patatet e pjekur dhe ne anen e kundert masen e pergaditur me mishin e pules.

Dhe ne fund mos te harrojme, i hedhim siper majdanoz te fresket te prere.


Fjalet kyqe : gjellera  tave  mishe  pule  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Speca turshi me hudhra nga  Albini Learti Jetishi
Gjizë e bërë në shtëpi
Ëmbelsirë fantazi