Kekë zebra
Kekë zebra

Kekë zebra

Kuzhint.com

Keke zeber:

Perbersit:.

  • Gjalpë 150 gr
  • Kakao pluhur 30 gr
  • Miell 300 gr
  • Niseshte patate 140 gr
  • Qumësht 100-120 ml
  • Sode per embelsira 1 pako
  • 6 veze mesatare
  • 1 pako vanilje
  • 220 gr sheqer

Për të përgatitur kek "zebër" e leme gjalpin në temperaturë të dhomës së bashku me sheqerin, ii rrafim me ane te nje mikseri, pastaj shtoni vezët (gjithmonë në temperaturë dhome) perziejeni masen me mikser.

Kur përzierja është bere krem, shtoni miellin, 100 gram e niseshte, soden dhe vaniljen dhe përziejini me një lugë, duke shtuar 100-120 ml qumësht ose me pak qe te bjeri leht nga luga (shikoni foton).

Ndajme masen në dy pjesë të barabarta, në një tas pastaj shtoni kakao dhe 40 gram e niseshte në patate.

Futeni ne një furrë në 180 gradë për rreth 50-60 minuta.

Mos e levizni kur tea futeni ne furre per ta pjekur.


Fjalet kyqe : embelsira  keke  zeber  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Bakllavë moderne
Biskota interesante me arra
Qofte të mira me djathë