Tatli  boshnjake
Tatli boshnjake

Tatli boshnjake

Kuzhint.com

Përbërësit: 2 vezë, 2 lugë kajmak ( krem ), 2 lugë sheqer, 2 lugë vaj, 1 peciv miell misri, sa është e nevojshme.

Sherbeti :1 kg. sheqer, 1200 ml uje( 1 litër dhe 200 ml. )

Përgatitja : Ne nje ene te thelle rrahim vezet me sheqer vaj dhe krem pasi masa te perzihet hedhim miellin e misrit dhe peciven.

Me ane te brumit formojm toptha dhe rendisim ne nje tepsi siper i vendosim nga nje gjysem arre dhe pastaj i pjekim ne tem 200 per 30 min.

Nderkoh ziejm sherbetin njesoj si per bakllave dhe posa te piqen tatlit i lem te ftohen pak dhe ia hedhim ashtu sherbetin te nxeht.


Fjalet kyqe : embelsira  tatlia  boshnjake  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Efektet e shëndetshme të lakrës turshi
Biskota me kanell dhe kakao
Qofte me kërpudha dhe mish të grirë