Si te gatuajme sallate ruse
Si te gatuajme sallate ruse

Si te gatuajme sallate ruse

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

.4 patate mesatare, .250 gr fasule pllaqi, .100gr bizele, .2karota, .veze ( sipas deshires), .3 kastravece te vegjel turshi, 2 speca turshi, 1 vazo majoneze 500 ml, koper ose majdanoz per dekorim

Pregaditja e recetës :

Sallate ruse e pergatitur nga ne

Lajme patatet dhe i veme te zjejne ne zjarr pa i qeruar, duke kripur ujin sa duhet.

Ne ene me vete veme te zjejne vezet, bizelet dhe fasulet (per lehtesi mund te perdorni ato te konservuarat qe jane te zjera)

Karoten e zier por e grijm ne kube te vogla,

Qerojme patatet dhe i presim edhe keto ne kubike te vegjel.

Presim: ne copa te vogla specat turshi, (mund te perdorni ne mungese dhe piperkat e pjekura te sperkatura me uthull) ne rrathe te vegjel kastravecet turshi.

Ne nje tas te madh perziejme te gjithe perberesit, perveç vezeve te zjera.

Kontrollojme sasine e kripes dhe te aciditetit, me qellim qe te jene ne perputhje me shijen tone dhe perziejme me majonezin.

Vezet i presim ne forme ylli dhe i vendos per bukuri ne siperfaqe te pjates.

Mundet gjithashtu te heqim te verdhen e vezes dhe ta perziejme me salce sallate, me pas duke ia shtuar majdanoz sipere perziejm masen me sallaten, sipas deshires e sperkasim me pak piper te zidhe e dekorojm me koper te fresket apn magdanoz siper.


Fjalet kyqe : sallata  gatuajme  sallate  ruse  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Gurabie te mbushura me karamel
Ëmbëlsira angleze
Bombica me banane