Pitalka te Ramazanit
Pitalka te Ramazanit

Pitalka te Ramazanit

Kuzhint.com

Pitalka Ramazani qe prizrenasit nuk e shtrojn tryezen asnj nat pa keto!

Përbërësit

10 gr Maja,

Per mbushje;

Djathë ose gjizë,

Vezë,

Suxhuk,

Speca te kuqë,

Pak gjalpë.

Susam dhe fara te zeza.

Pregaditja;

Zihet brumi meuje te vaket, miell, majadhe kripë, sikurse brumi i bukëve të vogla mrume.

Ena vendoset në vend të ngrohtë që të vijë brumi dhe të dyfishohet për dy orë.

Nga brumi i përgaditur hidhet në tavolinë të përmillur, pastaj ndahet ne kuleçët dhe ato ngjeshen sa mos të ngjitet brumi për duar.

Pitalkat hollohen, vendosen në pecetë të pastër dhe mbulohen që të qëndrojnë 20 min.

Pergaditja per mbushje;

Vezët tunden, u shtohet djathi i troshitur dhe mëlmesa sipas dëshirës.

Nderkoh pregaditet edhe sugjuku, specat. ullinjet duke e prer ne kube

Pitalkat vendosen me kujdes në tepsi të nxehur dhe të përmillur.

Brumi në mes hapet pak dhe nga masat e përgatitura, qiten nga dy-tri lugë, u hidhet susam ose farëza të zeza, pastaj futen për t’u pjekur në furrë të nxehtë me temperaturë 220 gradë C për 15 minuta.

Shërbehen të nxehta.


Fjalet kyqe : brumera  pitalka  ramazanit  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pitalka për iftar
Embelsir skoceze e pergaditur nga tegatuajm
Paqe nga Aldina Ademi