Sheqerpare turke
Sheqerpare turke

Sheqerpare turke

Kuzhint.com

Perbersit :

  • Miell 1 kg
  • Gjalpë të tretur ose margarine 600 gr
  • Sheqer 350-400 gr
  • Vezë 8 të verdha
  • Sodë 3 gr

Për shurupin:

  • Sheqer 1 kg
  • Ujë 600 ml
  • vanilje sipas shijes

Arra per dekor

Përgatitet brumi i shkrifët duke rrahur gjalpin me sheqerin, shtojmë pjesë –pjesë të verdha e vezëve duke i punuar vazhdimisht, shtojmë miellin të përzier me sodën e bukës.

Zihet brumi duke e punuar me kujdes për të mos e bërë elastik.

Brumi i përgatitur ndahet ne 8 kulleq i talloj dhe i lyejm me pak gjalp i vendosim sier njera tjetres dhe , tallohet nj epete në trashësi 8 mm ku nga peta i prejm me gote dhe i palosim si ne foto dhe tepsin e fusim ne frigorifer.

E nxejm furren ne temperatur te larte, fusim sheqerparen dhe e lem per disa minuta ose sa te fryen mire.

Dhe pastaj menjiher e ulim temperaturen 100 gradC.

I pjek per nja 45 minuta. .

Pasi te pjeken, duke qenë ende të ngrohta ulen me sherbet të ftohtë, dhe past ta ken pir sherbetin i dekorojm me arra te bluara . Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  sheqerpare  turke  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Cocostar toptha
Budingë që nuk do ta pjekim  në furrë
Challah