Ëmbelsirë me shllagë dhe mak
Ëmbelsirë me shllagë dhe mak

Ëmbelsirë me shllagë dhe mak

Kuzhint.com

Perbersit;

-6 vezë të mëdha,

-6 luge sheqer,

-7 lug miellë,

-1 lug pluhur pjekje.

Përbërsit për kremin:

- 200 gr ajke

-1 lugë vanilje ekstrakt

- 80 gr mak

Dekorojm me puding vanilje te perzier me kokos

Pergaditja;

Ne nje ene i rrahim me mix vezet me sheqer per 15 min pastaj ne tehedhim millin me peciv duke e perxier me tel kuzhine dhe kete mas e qesim ne tepsi te lyer me gjalp.

Furrë duhet te jet e ngroht paraprakisht në 190 grad C.

Piqet për 25-35 min, derisa me një kruese dhëmbësh sigurohemi te del kryesisht i pastër ajo.

Leme të ftohtë të paktën 30 min pas pjekjes pastaj ja qesim shtresen tjeter me shllag vanilje te perzier me kokos dhe e dekorojm me krem te pregaditur nga pudingu me kokos dhe e shërbejm!

Ju beft mire


Fjalet kyqe : embelsira  shllag  oplla  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me keksa dhe krem karamel
Desert me banane
Salate e shpejt me rrepe te kuqe dhe djathe feta