Kek me portokall dhe luleshtrydhe!
Kek me portokall dhe luleshtrydhe!

Kek me portokall dhe luleshtrydhe!

Kuzhint.com

Përbërsit:

• 3 lugë gjelle bajame te thermuara

• 2 lugë miell te zakonshem

• 2 lugë sheqer kaf

• 3 lugë të vogla lekure portokalli te grire

• 1/2 lugë të vogel kripe

• 2 lugë gjelle + 1/2 filxhan vaj ulliri

• 2 filxhane miell gruri me krunde te perzier me pak miell te bardhe

• 2 lugë të vogla sode buke + 1lugë e vogel per pjekie

• 1/3 filxhan kos ose dhalle

• 1/2 leng portokalli

• 1 veze fshati te madhe (edhe veze rose ben)

• 1 l. v. vanilje

• 1 e 1/2 filxhan luleshtrydhe

Pergatitja:

Pergatisni 12 kupa silikoni te cilat mund ti sperkasni me pak pika vaj ulliri.

Ndizni furren ne 200 grade C.

Bluani ne blender bajamet, sheqerin kaf, 2 luget e miellit te zakonshem, 1l. v. lekure portokalli dhe gjysmen e kripes.

E zhvendosni ne nje tas dhe I shtoni vajin e ullirit duke e perzier.

Perzieni miellin, soden, kripen e mbetur ne nje ene tjeter.

Perzieni 1/2 filxhani te sheqerit kaf, 2 lugë lekure portokalli dhe 1/2 filxhani te vajit ne nje tas me kosin, lengun e portokallit, vezen dhe vaniljen.

Beni nje hapesire ne mes te perzieries se thate per te hedhur perzieriet e lengta dhe perzieni deri sa te behet uniforme.

Shtoni luleshtrydhet.

Perzieni mire dhe shperndani perberien neper kupa.

Ne fund I shtoni persiper pak nga bajamet e thermuara dhe I piqni rreth 18-20minuta.

Masa e 1 filxhani = 240ml volume!


Fjalet kyqe : embelsira  portokall  luleshtrydhe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kek me portokall dhe luleshtrydhe!
Pulë me salcë curry e oriz basmati
Maske me qumesht dhe limon