Sarma me lakra turshi
Sarma me lakra turshi

Sarma me lakra turshi

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1/2 kg mish të bluar viçi, 1 filxhan të vogël oriz, 1 qepë mesatare, 1 karot mesatare, 1/2kg fleta te lakrës turshi, 1 lugë e vogël krip biber të kuq dhe te zi sipas shijes, veget (erza te ndryshme), vaj per fergim, 1/2-1litër ujë

Pregaditja e recetës :

E merr mishin e bluar, ia grinë karoten dhe një qepë imët.

Ia shton orizin e larë.

I shton melmesat(krypë, biber, vegetë dhe i përzien mirë.

Në anën tjetër i merr fletët e lakrave, i zgjedhë të mira–të holla pa shume karcej.

Fletat i mbush me mish dhe i mbështjellë me kujdes duke i mbyllë skajet përbrenda.

Në një tenxhere mesatare e qet pak vaj dhe i shtron dy-tri fleta të lakrës dhe përmbi i radhitë sarmat.

I qet me vlu në temperaturë të lartë, sipri i qet pak vaj dhe ujë deri ne gjysë të tenxherës.

Kur të vlojnë, e zbret temperaturën në të ulët, ia vnon kapakun dhe i len të zihen ngadal? per 30-45min.

Në? fund, simbas dëshirës, mundesh me e mbaru një sos me biber të kuq dhe me miell per me e qit sipri.

Poashtu, pazi te zihen, sarmat mundesh me i qitë në tepsi me i fute në furrë me u rreshk.

Sipas shijes i hedhni edhe salce domatesh.

Kjo foto eshte vetem per ta pare se si shkon procedura e mbeshtjelljes se sarmave


Fjalet kyqe : tradicionale  sarme  lakera  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sos per hamburgera
Embelsire me arra, lejthia dhe ajke
Dieta me patate dhe jogurt