Gjevreke (Pereke) te mbushura
Gjevreke (Pereke) te mbushura

Gjevreke (Pereke) te mbushura

Kuzhint.com

Përbërësit:

 • 1/2 kg miell,
 • 1 tharm i fresket,
 • 1 luge kafeje sheqer,
 • 2 veze,
 • 1 filxhan vaj,
 • 250ml qumesht,
 • 300gr mish i grire,
 • 200gr gjize,
 • 2 patate te qeruara,
 • 50gr susam,
 • kripe dhe piper i zi.

Përgatitja:

Ne ene te thelle e veme tharmin dhe e shtypim me luge.

Pastaj, ne ene shtojme qumesht, sheqer, kripe dhe dy luge miell dhe perziejme me luge (Enen e leme anash).

Nderkohe, patatete e qeruara i presim ne kube dhe i skuqim ne tiganin me vaj ne zjarr, hedhim kripe dhe piper te zi.

Ne ene te thelle e veme miellin, thyejme nje veze dhe e veme tharmin e zbutur.

E shtojme qumeshtin dhe vajin dhe i perziejme me luge.

Brumin vazhdojme ta ngjeshim me dore.

Pastaj, enen e mbulojme me lecke dhe e leme brumin te fryhet.

Patatet e skuqura i heqim nga tigani dhe ne te njejtin vaj e skuqim mishin e grire.

Hedhim ne te kriper dhe piper te zi.

Mishin e grire te skuqur e hedhim ne ene te thelle.

Ne ene i shtojme patatet e skuqura dhe gjizen.

Ne tavolinen e punes hedhim miell dhe siper e veme brumin nga ena.

Edhe siper brumit hedhim miell dhe e ngjeshim me duar.

Nga brumi krijojme nje forme te gjate.

M thike e presim ne kater pjese te barabarta.

Nga qdo cope krijojme forma topi.

Taven e lyejme me vaj.

Nga topi i pare hapim nje pete.

Siper petes, veme nga masa me mish, papate dhe gjize.

Peten e palojme ne forme roleje, pastaj me duar rolene e hapim ne gjatesi nga roleja krijojme perek, duke e bere ne forme te numrit 8.

Perekun e veme ne taven me vaj.

Te njejten gje e bejme edhe me tre pereket e tjere.

Te verdhen e nje veze e rrahim me furqe kuzhine edhe me te i luejme pereket.

Siper perekeve hedhim susam.

Taven e mbulojme me lecke kuzhine dhe i leme pereket te fryhen gjysme ore.

Pastaj, taven e veme ne furre.

Pjekim 30 minuta ne temperature 200 grade.

Pereket e pjekur i nxjerrim nga tava dhe i veme ne shporte te mbuluar me kartopecete.

Ne shporte e servirim edhe enen me shtalpe. recetagatimishqip


Fjalet kyqe : brumera  pereke  mbushura  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kek me karrot ne rende
Kadaif me muhalebi
Embëlsir me vrima të mbushura me pudingë