Pogaçe te vogla me djathe nga Kaltrina Berisha
Pogaçe te vogla me djathe nga Kaltrina Berisha

Pogaçe te vogla me djathe nga Kaltrina Berisha

Kuzhint.com

Për pogaqa e vogla me djathe nevoiten :1 gote qumshte, 1gote uje, 2 peciva (pluhur fryres), 2 veze, pak kripe, 1lug sheqer, gjysem gote vaj, mille sipas nevojes.

Pergatitja:

Ne fillim e gatuajm brumin me perbersit e më sipërm pastaj nga brumim e ndajm ne kuleq te barabart i shtrijm dhe e shtrijm me dore kulaqin ku mbrenda i mbushim me djathe dhe pastaj i palosim ne gjysem si ne foto dhe i renditim ne tepsi te lyer me vaj.

Pasi te kemi perfundojm me te gjithe brumin i lyejm siper pogaqet me veze dhe i qesim edhe fara susami dhe te te zeza dhe ne fund i pjekim në furrë të nxeht ne 200 grade.

Ju beft mirë nese i gatuani.


Fjalet kyqe : brumera  pogaqe  vogla  djathe  kaltrina  berisha  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Qepa dhe hudhra mbrojnë nga kanceri i stomakut
Tarta me mascarpone dhe çokolate
Një salcë që lufton migrenën