Sallatë me couscous nga ne
Sallatë me couscous nga ne

Sallatë me couscous nga ne

Kuzhint.com

Perberesit:

500 gr Couscous,

1 Spec i kuqe,

1 Spec i verdh,

1 Spec i gjelber,

1 Kastravec,

300 gr djathë sharri,

2 Domate,

500 gr Jogurt,

2 Limona,

Kripe dhe piper,

Ereza te fresketa,

Majdanoz.

Pergaditja:

Couscous-in e hedhim ne 300 ml uje te ftohet te zbutet pastaj te pergaditet sipas udhezimeve qe shenojne ne pako.

Specat, domatet, qepen, kastravecin dhe djathin i presim ne katrore te vegjel pastaj i perzime me couscous-in e zier dhe i hedhim majdanoz te prere imet.

Per salcen marrim jogurtin e perzime me lengun e limonave i hedhim krip, piper dhe erezat e fresketa nese deshironi mundeni ti hedhni edhe pluhur hudhre.

Salcen e pergaditur e qesim te couscous dhe e perzime tere salaten deri sa te bashkohen mire perbersit me salcen.


Fjalet kyqe : sallata  salate  couscous  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me molla
Ushqimet që e luftojnë aneminë
Ja disa ushqime qe forcojne imunitetin