Salca Bechamel
Salca Bechamel

Salca Bechamel

Kuzhint.com

Përbërsit:

Gjysem kile qumesht, 50 gr gjalpë, 50 gr miellë, krypë sa na mjafton dhe pak arre myshku.

Keto jan masat per receten klasike por per mendimin tim shkon dhe pak me sy masat qe na nevojiten.

Përgatitja:

Vejme gjalpi që te shkrije ne nje ene me ane te larta ne zjarre te ngadalt.

Pastaj jasht zjarrit i shtojm miellin pak nga pak duke e perzier dhe e vendosim perseri ne zjarre per 2 minuta.

Hedhim qumshtin pak nga pak duke e perzier perseri.

Mos u shqetesoni nese fillon e behet kokra. duke e perzier pa ndalim homogjenizohet.

Nese nuk arrini ta homegjenizoni mund ta kaloni ne sit duke e shtypur te gjith komposton dhe i shtoni perseri qumesht.

Shtojm kripen dhe arren e mushkut duke i perzier perseri edhe per 1 min.

Beshamela eshte gati.


Fjalet kyqe : salca  bechamel  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte e shpejt me mak
Lasagne me keksa (torte me keksa)
Llokume  Turke