RROLE ME RECEL FIKU
RROLE ME RECEL FIKU

RROLE ME RECEL FIKU

Kuzhint.com

Perberesit: 500 gr miell, 200 ml qumesht te vaket, 150 gr sheqer, 1 luge gjelle mjalte, 25 gr maja buke, 2 veze, 80 gr gjalp, 1 pako vanilje, lekuren e grire te nje limoni, Per mbushjen duhet: 400 gr recel fiku, ose sipes deshires Pergatitja: Tresim majane me qumeshtin, miellin e hedhim ne nje ene te madhe, hedhim te gjithe perberesit e tjere, formojme brumin pothuajse si brum i byrekut, nuk duhet te ngjisi ne duar, e leme ne ambjent te ngrohte sa te dyfishohet, me pas e marim brumin, hedhim ne tavolin pak miell, e hapim brumin ne nje pete te madhe jo shum te holle, me pas hedhim recelin siper petes, e mbledhim ne forem roleje, e presim ne feta jo shum te holla, e rendisim ne tepsi te shtruar me leter, e leme te dyfishohet, me pas e pjekim ne 180 � per 30 min, e leme te ftohet, e sperkasim me sheqer pluhur dhe eshte gati per servirje.


Fjalet kyqe : embelsira  rrole  recel  fiku  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Embelsirë me lenge vishnje
Pite me pete te gateshme
Heqja e lëkurës së domateve