Role e shpejt me mishë
Role e shpejt me mishë

Role e shpejt me mishë

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

½ e filxhanit sheqer të kaftë, ½ e filxhanit ketchup, 700 gram mish të bluar, ¾ e filxhanit qumësht, ¼ e lugës së cajit piper të zi të bluar, 1 qepë të vogël të grirë, ¼ e lugës së cajit gjingjer të bluar, ¾ e filxhanit krekr të shtypur mirë, 2 vezë dhe 1 ½ e lugës së cajit kripë

Pregaditja e recetës :

Duhet ta ngrohni furrën në 175 gradë C

Lehtësisht lyeni me yndyrë një tepsi me përmasa 12. 7x22. 86 cm.

Shtype sheqerin e kaftë në fundin e tepsisë e cila është nxehur dhe shpërndaje ketchup-in përmbi sheqer.

Në një enë për përzierje, përziji të gjithë përbërësit e mëssipërm duke i dhënë një formë të ruletit

Vendose mbi ketchup.

Gatuaje në furrën e nxehtë për një orë, deri sa të thahet lëngu në tërësi.


Fjalet kyqe : gjellera  rulet  mishi  lehte  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ushqimet që kthejnë humorin perfekt!
Mini kek me lekura portokalle
Gjevreke (Pereke) te mbushura