Bukë shtepije
Bukë shtepije

Bukë shtepije

Kuzhint.com

Pebersit ;

50 gr maja birre (kfasac). 200 ml qumsht te vaket, 200 ml ujë te vaket, 50 ml vaj, 1 lug krypë, dhe millë 1 kg ose edhe me shum sipas nevojes.

Përgatitja:

Me perbersit e me siperm e gatuajm brumin dhe e len me ardhe per afro 40 min.

Pastaj nga masa e brumit e hapim me tehallus nje pet me trashsi 2 cm mandej kete pet e ndan me ndihmen e nje gote deri sa te perfundoj i gjithe brumi.

Taven e lyejmm me butter mandej i radhitim duke i lyr ne butter dhe duke i radhitur njeren ngat tjetres duke i jepur dhe formen si ne foto.

i len te pushojn edhe per 30 min mandej e lyejm me 1 vez dhe e fusim qe te piqet ne 200 grad perafrsisht 30 min.

Foto e gatimit nga Gimce Jeta Gimce.


Fjalet kyqe : brumera  buke  gatuar  shtepi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Qofte me kunguj
Puding me shije dredhëze
ÇFARË JANË LEUKOCITET?