Kifle suedeze me kanell
Kifle suedeze me kanell

Kifle suedeze me kanell

Kuzhint.com

Perberesit per brumin: 270 gr Qumesht 21 gr Maja (kvasac) 100 gr Gjalp 500 gr Miell 100 gr Sheqer Perberes shtese: 100 gr Gjalp i shkrire 3 Luge gjelle kanell 4 Luge gjelle rrushe i terur Pergaditja: Nga perberesit e larteshenuar per brumin bejme nje brum dhe e lem 1 ore te pushoj ne nje vend te nxeht. Furren e nxehim ne 180 Grad. Ngjeshim brumin dhe me teholluse e tehollojme nje pete 1 cm te trashe.

Gjysmen e petes e lyejme me buter.

Pastaj me kanellen e perzier me sheqer pastaj ia qesim rrushin ne siperfaqe duke e shtypur leht ne brum dhe e mbulojme me anen e petes qe se kemi lyer me asgje.

Peten e presim ne 4 copa te barabarta dhe nga secila pjese e presim per se gjati 8 here.

Nga pjeset bejme forma shembull si ne foto ose ndonje forme tjeter qe deshironi ju. Te pjeken ne temperatur 160 Grad per 13-15 minuta. Burimi: www. cucina-casalinga. blogspot. de Perkthimin e ka bere faqja


Fjalet kyqe : brumera  kifle  suedeze  kanell  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Si të shpëtojmë nga dhimbja e kokës?
Reçelë me domate te kuqe
Veze me ajke