Revani me qershia
Revani me qershia

Revani me qershia

Kuzhint.com

Përbërësit: 4 vezë 12 lugë sheqer 12 lugë miell 12 lugë qumësht 12 lugë vaj Pluhur pjekje 1 pak qershi Per dekorim; sheqer pluhur dhe disa kokrra qershi Përgatitja: Rrahim te bardhët e vezeve me sheqer dhe i bejm shkumë te fortë, pastam shtojm 4 te verdha te vezeve dhe e përziejm shkumën së bashku me tel kuzhine. Shtojm miellin me pluhur per pjekje te perzier së bashku, pastaj shtojm qumështin dhe vajin dhe lehtë i perziejm me lugë. Masen e derdhim në tepsin per pjekje te lyer me vaj dhe me nje sasi te vogël me miell . Vetëm para pjekjes, ju mund të hedhni qershit dhe menjëherë duhet futur ne furre te nxeht ne 180 grad per pjekje, ende pa rënë plotësisht në fund qershit, Pasi tejet pjekur e dekorojm me sheqer pluhurdhe servojm me disa kokrra qershi. Ju beftmire!


Fjalet kyqe : embelsira  revani  qershia  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Qofte shtepije me qepë nga tegatuajm
Panine te mbushura
 Makarona me mishe  te bluar nga ne "Tegatuajm.com"