Revani me leng limoni
Revani me leng limoni

Revani me leng limoni

Kuzhint.com

Përbërësit: Vezë: 5 kokrra, sheqer: 5 filxhan kafe, miell: 5 filxhan kafe, lëng limon: 1. 5 filxhan kafe, sodë bikarboni

Shërbeti: 3 gota ujë, 1. 5 gota sheqer

Përgatitja : Rrahim në fillim vezët dhe sheqerin, më pas shtojmë lëngun e limonit.

I përziejmë mirë, dhe në fund shtojmë miellin dhe sodën.

Brumi nuk duhet të forcohet.

Më pas e hedhim në tepsi të lyer me gjalp.

Shërbeti: Në një tenxhere ziejmë 3 gota ujë me 1. 5 gota sheqer.

Pasi është pjekur keku, e lemë të ftohet dhe më pas i hedhim shërbetin e vakët.


Fjalet kyqe : embelsira  revani  leng  limoni  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Lakra te embela me mishë nga tegatuajm.com
 PETULLAT ME GJIZE
Makarona me proshute(ose sallam) ne furre