Petulla te mbushura me qokollad
Petulla te mbushura me qokollad

Petulla te mbushura me qokollad

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

500gr miell, 250gr uje te ngrohte, 250 gr qumesht te ngrohte, 1 luge maja birre>kfasac<, 1 lug sheqer, 2 vez, gjysem pako peciv, kripe, 1l vaj per kuavedisje, 200 gr qokollad, 50 gr sheqer pluhur

Pregaditja e recetës :

Ne nje ene te thelle hedhim ujin dhe qumshtin e vaket, kripen dhe majan e birres, 1 lug sheqer, 2 vez, gjysem pako peciv, kripe, i perziejme me luge ose me ndihmen e nje piruni.

Pastaj ia shtojme miellin duke formuar nje brum jo shume te forte, por te jet pak me i trash e brumi per torte,

I hedhim siper nje shtrese shume te holle mielli, e mbulojme me nje pecete te lagur dhe e vendosim ne nje ambjent te ngrohte(ne temperaturen 25-30 grade).

E leme ne kete menyre deri sa te dyfishohet

Pas brumi ka ardhur mire vem nje tigan ne zgjarr me vaj dhe pasi te eshte ngrohur vaji me ndihmen e nje luge i ndajm petullat ne forma te rrumbullake te vogla dhe i kuavedisim deri sa te marrin ngjyren e deshiruar ku pastaj i jekin nga vaji duke i vendos ne nje pjat qe e kemi mbulu me leter per tia pire yndyren


Fjalet kyqe : brumera  petulla  mbushura  qokollad  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kuleq me mak per mengjes
Sallatë e freskët mixse
Torte me krem dhe banane