Reçel me mjedër
Reçel me mjedër

Reçel me mjedër

Kuzhint.com

Përbërësit:

  • mjedëra
  • sheqer
  • lëng limoni (optional)

Procedura:

Së pari mjedrat i lani ato butësisht dhe pastaj i leniqe të kullohen.

Ne nje tigan ku i keni qit mjedrat e kulluara qitni të njëjtën sasi te sheqerit, në qoftë se ju doni një shije bukur te ëmbël.

Vendosim tiganin me mjedrat dhe sheqer ne ngrohje te mesme për derisa te merr val duke e percjellur me një lugë dhe kjo nuk do të jetë shumë i lëngshëm, por jo të gatuajm atë shumë, sepse atëherëkur te ftohet do të bëhet shumë e trash !!!! Menjëherë i qesimnë kavanoza të pastër ose në qoftë se ju doni të mbani me gjate ket gjem ateher sterilizoni për 5 minuta në ujë të vluar dhe të lejohen të thahet plotësisht. Në qoftë se ju dëshironi, ju mund të shtoni disa pika lëng limoni për të ruajtur një ngjyrë të bukurper sy.

Perkthyer nga -veganblog. it/


Fjalet kyqe : embelsira  reqel  mjeder  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Speca të mbështjellë me proshutë
Zëvendësoni kafen e mëngjesit me leng limoni
Kadaif