Pite nga patatet
Pite nga patatet

Pite nga patatet

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1 kg patate, 50 g krem kosi, 50 g kajmak, 50 g gjalpë, miell nëse është e nevojshme, kripë dhe piper

Pregaditja e recetës :

Krijme patatet edhe qepen ne nje tigan dhe i fergojme se bashku dule i hedhur edhe kripe sipas shijes. keto i perzijm me salc kosi pas te ftohen dhe i rrafi me mixer deris a te behen qulle dhe i hedhim miell sipas nevojes deri sa amsa te mos ngjitet ne duar.

Masen e shrijme ne je tepsi te rrumbullaket dhe siper i hedhim kajmak krip piper dhe pak vaj.

E pjekim ne tem 200 per 45 min.


Fjalet kyqe : brumera  pite  patatet  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me kremoze
Kriposu-Terapia e fundit për kujdesin e lëkurës
Salca me perime te fresketa