Reçel me bruznica
Reçel me bruznica

Reçel me bruznica

Kuzhint.com

Përbërësit:

500g bruznica,

100g sheqer,

1 lugë çaji lëng limoni,

100ml ujë.

Përgatitja:

Ne fillim i pastrojm bruznicat pastaj i qesimne një tengjere dhe i ziejm bruznicat per 10 minuta në 100 ml ujë.

Shtojmë sheqerin dhe lëngun e limonit tek tengjerja dhe prap i lem qe të ziejn edhe dhjetë minuta dhe pastaj tengjeren e heqim nga zjarri dhe e lëmë që të ftohen para se t’i fusim në një vazo qelqi që me par e kemi stereliziar.


Fjalet kyqe : turshi  rexhel  redcurrant  bruznica  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ajvarë  i përgaditur nga Ema Emily
Salat domatesh me djathe
Djath i bardh  i marinuar