Ravioli turke (mantia turke)
Ravioli turke (mantia turke)

Ravioli turke (mantia turke)

Kuzhint.com

Perbersit:

375 gr miellë,

250 gr mishë të bluar lope,

Krypë, piper te zi,

4 lugë qaji piper të kuqë,

4 thelbinj hudhre,

600 gr jogurt,

3 lugë gjelle buter (gjalp),

Pergaditja:

Bejm brumin me miell, ve, pak krip, uj duke i perzier dhe krijuar nje brum te fort.

Pastaj brumin e vendosim ne nje ene te thell duke e mbuluar me lecke kuzhine.

Brumi duhet te pushoj 30 minuta.

Qepes ia largojm levoren dhe e bluajm imet duke e bere bashk me mishin e bluar.

Kesaj mase i shtojm majdanoz, krip piper, 3 lug qaji piper te kuq dhe i perziem.

Tenxheren e mbushim me uje.

I qesim krip dhe e lem te zihet.

Pasi te pergaditen raviolit i qesim ne uje te vluar dhe i lem te zihen per 5-7 minuta.

Pastaj me kulluse i nxjerrim nga uji.

Per sosen:

Hudhres ia heqim levoren dhe e bluajm.

Pastaj hudhren e bluar e perzim me jogurtin duke ia shtuar pak krip.

Masa me piper te kuq:

Në një tigan shkrim gjalpin dhe shtojm piper te kuq.

Per ecurin e pergaditjes shiko foton.


Fjalet kyqe : brumera  ravioli  turke  mantia  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Qofte me perime ne furrë nga tegatuajm
Si te pergadisim TERHANA
Sallat  verore e perzier